Petrol je štiri bencinske servise zaprl 23. junija v odzivu na novo uredbo, s katero je vlada regulacijo cen naftnih derivatov vnovič podaljšala in jo dodatno razširila še na avtoceste. Gre za bencinske servise v Petrini, Črnem Vrhu nad Idrijo, Solčavi in Podkorenu, ki naj bi bi jih bilo zdaj pripravljeno kupiti portoroško podjetje P&P. Petrolu je poslalo nezavezujočo informativno ponudbo za nakup vseh štirih bencinskih servisov, je danes poročal Radio Slovenija.
P&P vodi Peter Polič, ki je za radio pojasnil, da niso iz tega posla, a se jim kot družbeno odgovorni družbi zdi nedopustno, da se to dogaja. "Pripravljeni smo servise držati pri življenju. Verjetno bi servis moral delati vsaj pozitivno nulo," je dejal. V ponudbi konkretne cene še niso navedli, na odgovor Petrola pa še čakajo.
Občine razburjene
"Videti je bilo, da je končno stekel konstruktiven dialog med vsemi deležniki, po katerem smo vsi imeli občutek, da se bo stanje vendarle rešilo v pozitivno smer in bo poslovalnica spet odprta. Zato smo zelo razočarani. Občutek imam, da je to le še en dokaz, kako je naša kostelska dolina za odločevalce nepomembna, pravzaprav ostajamo postranska žrtev trenutnih nesoglasij med vlado in Petrolom. In to kljub temu da smo obmejna, za našo državo strateško pomembna občina," je po sporočilu Petrola, da poslovalnice, tudi v Petrini, ostajajo zaprte, zapisala županja Kostela Nataša Turk.

Kot je dodatno povedala za STA, bodo v občini vztrajali, da Petrol poslovalnico odpre. Med drugim občani v soboto dopoldne pripravljajo protest, ko bodo nepretrgoma hodili čez enega od prehodov za pešce na državni cesti, je povedala.
Dejanja državljanske nepokorščine napovedujejo tudi v krajevni skupnosti Črni Vrh nad Idrijo. Kakšno vrsto nepokorščine bodo izbrali, se bodo odločili v petek ob 15. uri, ko bodo imeli ob zaprtem Petrolovem prodajnem mestu zbor krajanov. "Idej imamo več, o tem, katere bomo izbrali, pa se bomo pogovorili," je za STA povedal predsednik krajevne skupnosti Gregor Rupnik.

Zaradi zaprtja bencinskega servisa so sicer Petrolu že pred dnevi poslali protestno pismo, a jih ta v odgovoru ni prepričal. "Izgovarjajo se, da vlada nima posluha zanje, sam pa menim, da bi se dogovor dalo doseči," je dejal Rupnik.
Opozarja namreč, da imajo nekateri zaradi zaprtja velike težave: "Nekateri so od naslednjega odprtega servisa oddaljeni tudi do 25 kilometrov, kar predstavlja težave zlasti kmetom."
V občini Solčava se bo na temo zaprtja prodajnega mesta v petek zjutraj na izredni seji sestal občinski svet, kakšne sklepe bo sprejel, pa bodo po besedah županje Katarine Prelesnik še videli. Opozarja sicer, da so z dejanji državljanske nepokorščine precej omejeni, saj na primer ceste ne morejo zapreti sredi glavne turistične sezone. "S tem bi največjo škodo naredili predvsem sami sebi," je povedala za STA.
Nad odločitvijo Petrola, da zapre bencinski servis, je sicer zelo razočarana. "Nedopustno je, da se spor med Petrolom in vlado lomi na plečih državljanov. Ne razumem, kako lahko nekdo v današnjem času nekomu otežuje dostop do osnovnih dobrin, kar bencin zagotovo je," pravi. Še posebej je razočarana, ker ne od vlade ne od Petrola na svoje dopise ni prejela še nobenega odgovora.
Tudi ona opozarja, da imajo predvsem kmetje zaradi zaprtja poslovalnice precejšnje težave, saj so nekatere najvišje ležeče kmetije od naslednje poslovalnice oddaljene tudi 35 kilometrov. Poleg tega ni varno, da se s traktorji vozijo po cesti proti Ljubnemu, saj po njej poteka že ves preostali promet, je dejala.
Poslovalnica v Podkorenu že prej odprta le nekaj ur
Manj težav z zaprtjem poslovalnice pa imajo v Podkorenu. Po besedah županje Kranjske Gore Henrike Zupan jih rešuje predvsem dejstvo, da imajo v bližini še dve poslovalnici Petrola, in sicer v Ratečah in v Kranjski Gori. Poleg tega je bilo poslovalnica v Podkorenu že zdaj odprta le nekaj ur. "Vseeno pa si želimo, da bi poslovalnico znova odprli, saj je na zanimivi lokaciji in pride prav tudi turistom," je povedala za STA.
V Skupnosti občin Slovenije vodstvo Petrola in vlado pozivajo k skupni rešitvi, ki bo ohranila bencinske servise, še posebej v občinah, ki so razvojno bolj ranljive. Štiri bencinske servise, ki jih je Petrol začasno zaprl prejšnji ponedeljek, je medtem po poročanju Radia Slovenije pripravljeno kupiti podjetje P&P iz Portoroža.
"Gre za izjemno resno vprašanje, ki neposredno zadeva kakovost življenja ljudi v manjših in odmaknjenih občinah ter razvoj teh območij. Zapiranje bencinskih servisov bi za prebivalce teh krajev pomenilo dodatne stroške, nevšečnosti in še večjo odrezanost od storitev, ki so v mestih samoumevne," so v odprtem pismu Petrolu in vladi zapisali v Skupnosti občin Slovenije.
Kot so opozorili, je bencinski servis v mnogih krajih več kot le točilno mesto za gorivo - je prostor, kjer ljudje opravijo osnovne nakupe, se srečajo in si zagotovijo osnovne pogoje za mobilnost. Njihovo zapiranje ogroža delovanje lokalnih podjetij, obrtnikov, kmetij, turističnih ponudnikov in vseh, ki so življenjsko odvisni od dostopa do goriva, so zapisali.
Petrolovo kaznovanje občin, občanov in različnih poslovnih subjektov zaradi spora z državo se jim zdi nesprejemljivo. "Pričakovali bi, da ima podjetje te velikosti, različnosti produktov ter povezanosti s sistemom lokalne samouprave v svojem poslovnem modelu tudi prostor za širšo družbeno odgovornost," so zapisali.
Ob tem so v občinskem združenju uperili prst tudi v državo, ki mora po njihovem mnenju poskrbeti, da so državljanom enakopravno zagotovljene vse nujne storitve in produkti. To velja tudi za gorivo, ki je osnova mobilnosti.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.