Premier Robert Golob je ob prihodu na vrh EU v Bruslju ponovil, da je edina operativna zaveza, ki jo je Slovenija doslej sprejela, zaveza iz resolucije o programu razvoja in opremljanja Slovenske vojske do leta 2040. V skladu z resolucijo, ki jo je nedavno potrdil državni zbor, bo Slovenija še letos obrambne izdatke zvišala na dva odstotka BDP, do leta 2030 pa na tri.
"Koalicijske partnerje bom podrobno seznanil s postopkom pogajanj in tudi z vsemi naslednjimi koraki, se pravi, na kakšen način bomo zdaj naredili akcijski načrt, kjer bomo jasno opredelili, komu gre denar oziroma kam bomo investirali v naslednjih petih letih, da bomo izpolnili cilja," je pojasnil Golob.
"Zdaj so pogajanja zaključena, vrh je za nami in lahko umaknemo vse stopnje tajnosti in jih tudi bomo. In potem naj si vsak ustvarja svoje mnenje o tem, kaj piše v gradivih in kaj ne," je še poudaril.
Na njegov predlog so z vladnega gradiva o izhodiščih za udeležbo na vrhu Nata v Haagu danes umaknili oznako interno.

V dokumentu, ki ga je od zunanjega ministrstva pridobila STA, je med drugim zapisano, da bodo voditelji članic Nata v Haagu "obravnavali predlog generalnega sekretarja Nata o postopnem zvišanju obrambnih izdatkov po obstoječi definiciji Nata na raven 3,5 odstotka BDP predvidoma do leta 2032, kot tudi predlog, da začnejo do takrat namenjati do 1,5 odstotka BDP v vlaganja povezana s širšo obrambo in varnostjo, kar bi skupaj predstavljalo 5 odstotka BDP".
V gradivu o izhodiščih je sicer navedeno, da naj bi se izdatki predvidoma zvišali do leta 2032, v sklepni izjavi po vrhu pa so se voditelji zavezali k dvigu do leta 2035.
To zavezo bodo predvidoma pregledali leta 2029, kar je poudarjeno tudi v dokumentu z izhodišči. Ta navaja še, da bo "s strani voditeljev potrjena zaveza o postopnem zvišanju obrambnih izdatkov predstavljala ključno mednarodno zavezo Slovenije na obrambnem področju".
Odziv SD in Levice
V koalicijskih strankah SD in Levica so že pred vrhom zavezništva premierja in predsednika Gibanja Svoboda pozivali, naj ne podpre zvišanja na pet odstotkov BDP. Razburjenje v koaliciji pa so povzročila tudi na vladi obravnavana izhodišča za premierjevo udeležbo na vrhu Nata, kjer pa ministri manjših koalicijskih partneric niso zaznali, da gradivo omenja tudi dvig na pet odstotkov BDP.
Socialni demokrati so potezo premierja Goloba o sklicu koalicijskega vrha označili za nujno, a pozno. Kot so zapisali, bi pričakovali, da bi se koalicija o tem "iskreno, odprto in transparentno pogovorila še pred včerajšnjim vrhom zveze Nato". "Četudi predsednik vlade pravi, da je edina zaveza Slovenije pred kratkim sprejeta Resolucija o programu razvoja in opremljanja Slovenske vojske do leta 2040, je negotovost, da bo moč naših, slovenskih interesov, kaj kmalu preglasila moč interesov večjih in močnejših, prevelika, da ne bi storili vse potrebno, da zaščitimo interese Slovenije in njene varnosti, ne samo na obrambnem, temveč tudi socialnem, izobraževalnem, gospodarskem in razvojnem področju," pravijo v SD.
"Socialni demokrati od koalicijskega vrha ne pričakujemo samo odgovor na vprašanje, kaj se je zgodilo, temveč kaj se bo zgodilo oziroma jasne načrte, kako bo Republika Slovenija zaščitila vitalne interese državljank in državljanov pred, po našem odločnem prepričanju, popolnoma nesorazmernim in za blaginjo države in ljudi škodljivim načrtom Nata za enormen dvig izdatkov za obrambo na pet odstotkov BDP," so zapisali. Dodali so še, da je njihovo jasno stališče: "DA varnosti, NE pa obubožanju države in njenih ljudi."
V SD zato pričakujejo, da bo koalicijski vrh podal več od pogovora. "Pričakujemo načrt za sprejem zakonsko zavezujočih aktov, ki bodo Slovenijo zaščitili pred – vse bolj se kaže – pretiranimi in politično motiviranimi zavezami zveze Nato, ki v negotovost postavljajo te in prihodnje generacije naših državljank in državljanov za desetletja naprej," so še dodali.
Koordinatorica Levice Asta Vrečko je že v nedeljo, enako pa tudi danes, v odzivu na sklepe vrha Nata poudarila, da v njeni stranki niso in nikoli ne bodo podprli zvišanja izdatkov za obrambo. Zatrdila je, da razprave o tej temi na vladi ni bilo in da gre za zavezo predsednika vlade.

V današnji izjavi pa je še dejala, da težko ocenjuje, kako so potekali pogovori v Haagu, zato je stvar premierja, da javnosti in koalicijskim partnerjem to pojasni. "Absolutno je nujno, da se koalicija usede, da se pogovorimo o tem, kaj se je zgodilo, da izvemo iz prve roke, kaj je bilo tam, kako so se pogajali in kaj je rezultat tega," je Vrečko komentirala premierjevo napoved srečanja koalicijskih partnerjev na to temo.
V SD, kjer so bili še v dneh pred vrhom Nata glasni s pozivi k nasprotovanju dvigom obrambnih izdatkov na pet odstotkov BDP, se medtem še niso oglasili z uradnimi izjavami.
"Očitno gre za težave v raju," pa dogajanje v koaliciji teh dni komentirajo v opozicijski NSi. Poslanka in podpredsednica stranke Vida Čadonič Špelič je obenem koalicijske stranke pozvala, naj se zresnijo, naj ne delajo Sloveniji škode na mednarodnem parketu in begajo ljudi. Izpostavila pa je še, da tudi sicer ni povsem jasno, s kakšno popotnico je predsednik vlade šel v Haag. "Ker on je znan po tem, da veliko govori, pa malo pove. V resnici ne vemo, kaj so se doma dogovarjali, slišali pa smo, kaj je rekel tam," je dejala.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.