
"Srbija se je, veste, pripravljala na vojno s skupino ... Ne bom je niti omenjal, ker se ni zgodilo. Uspeli smo jo preprečiti. Ampak, imam prijatelja v Srbiji, ki mi je rekel, da bodo znova šli v vojno z ... in ne bom rekel, da je to Kosovo ... ampak, je Kosovo. Pripravljali so se na resno vojno in mi smo to preprečili. Preprečili smo jo zaradi trgovine. Želijo trgovati z Združenimi državami. Rekel sem – mi ne trgujemo z ljudmi, ki gredo v vojno," je zatrdil predsednik ZDA Donald Trump.
To novico je sporočil mimogrede, med tiskovno konferenco po podpisu mirovnega sporazuma med zunanjima ministroma DR Kongo Therese Kayikwamba in Ruande Jamesom Kabarebe, s katerim naj bi po posredovanju ZDA in Katarja končali dolgoletni konflikt na vzhodu DR Kongo.

"Kjerkoli imamo možnost, da to naredimo, rešujemo stvari. Imeli smo veliko dela s Srbijo in Kosovom. Rešili smo potencialno katastrofo. Lahko vam povem, da so se nekatere države, o čemer ne boste slišali, ampak nekatere države so se pripravljale za vojno s svojo sosedo. In zdaj ne bodo šli v vojno s svojo sosedo in to je odlično," je na novinarski konferenci glede domnevne potencialne vojne med Srbijo in Kosovom še dejal Trump. Pri tem pa ni navedel nobenih drugih podrobnosti.
Novica je ostala skoraj neopažena, le nekateri balkanski mediji so povzeli te njegove izjave.
Trump je sicer v zadnjem času nekajkrat omenil Srbijo in Kosovo, ki ju izpostavlja kot enega svojih mirovniških podvigov. "Morali bi mi dati Nobelovo nagrado za Ruando, in ali ste videli primer Konga? Lahko bi rekli tudi Srbija in Kosovo. Lahko bi jih veliko našteli. Največji je Indija in Pakistan. Moral bi jo (Nobelovo nagrado za mir, op. a.) dobiti štiri- ali petkrat," je Trump v izjavi za novinarje dejal 20. junija – le dva dni pred tem, ko so ZDA bombardirale Iran.
Poleg tega neposrednega vpletanja v izraelsko-iransko vojno, so ZDA že od vsega začetka posredno vpletene tudi v dogajanje v Ukrajini in Gazi. Med drugim ZDA namreč Izraelu od začetka obleganja Gaze nudijo obsežno vojaško, diplomatsko in finančno podporo.
Odnosi med Srbijo in Kosovom so se v zadnjih letih večkrat zaostrili, najbolj resno po incidentu na Banjski konec septembra 2023, v katerem je bil ubit policist Afrim Bunjaku. Kosovski premier Albin Kurti je sicer ravno danes od Srbije ponovno zahteval izročitev Milana Radoičića in 42 drugih pripadnikov paravojaških sil, ki so bili vpleteni v ta napad pred dvema letoma, ki so ga kosovske oblasti označile za "teroristični napad".
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.